جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩ - 
1 2
 
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مجازی ( وبینار ) با موضوع تکنیک های مراقبتی در اتاق عمل در مواجهه با بیماران مبتلا به کووید 19برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده، نشست مجازی تکنیک های مراقبتی در اتاق عمل در مواجهه با بیماران مبتلا به کووید19 (راهنمای دانشجویان هوشبری و اتاق عمل قبل از شروع کارآموزی در عرصه) با حضور دکتر همایون بنادرخشان  مدیر گروه هوشبری و اطاق عمل و خانم ها چیمن قادری و ندا گرامی نژاد  دانشجویان دکترا ی پرستاری  در روز چهار شنبه  21 خردادماه از ساعت 8 تا 9:30 به صورت مجازی برگزار شد.

در این وبینار مباحث  مختلفی مانند انجام اعمال جراحی الکتیو در شرایط شیوع بیماری کووید 19،احتیاطات استاندارد در کووید 19، وسایل حفاظت شخصی PPE و خلاصه ای از مهمترین نکات گاید لاینی که تحت عنوانگایدلاین اینتریم (Interim Guidance) به تازگی از طرف انجمن قلب آمریکا منتشر شده و در مورد انجام عملیات احیا دربیماران مشکوک یا قطعی کووید 19 مورد بررسی قرار گرفت.

بعضی از نکات مهم این گاید لاین در زیرآورده شده است.

توصیه به محدود کردن افراد تیم احیاء به 4 نفر ( در صورت وجود دستگاه فشردن مصنوعی قلب، سه نفر)

احتیاطات حفاظت فردی (PPE)personal protective equipment  به طور کامل رعایت شود ، حتی اگر انجام این کار باعث تاخیر در حضوردر تیم احیا و اجرای عملیات احیاء را داشته باشد.

 با توجه به اینکه در کووید 19 علاوه بر احتیاطات استاندارد ، احتیاطات تماسی نیز مطرح است ( ذرات موجود در هوا )بنابراین سطح توجه به این احتیاطات بسیار بالاتر است.

در مورد راه هوایی تاکید به لوله گذاری سریع ( Early intubation) شده است. بدین معنا که بلافاصله بعد از مانیتورینگ و شوک درصورت لزوم،  عملیات لوله گذاری انجام می شود و حتی الامکان بعد از لوله گذاری به جای تهویه با آمبوبگ، بیمار را به دستگاه رسپیرتور وصل کنیم و تمامی اتصالات را از نظر وجود نشتی کنترل کنیم.

در احیاء در موارد مشکوک کووید 19 تا حد امکان، دادن تنفس مصنوعی از طریق آمبوگ به تعویق افتاده می شود و به عنوان آخرین راهکار توصیه می شود.درست بر عکس عملیات احیاء معمول که در اوایل کار از آمبوبگ استفاده می شود.

فشردن محکم ماسک روی صورت، تاکید شده است به صورتی که کوچکترین نشتی وجود نداشته باشد.

استفاده از یک فیلتر ضد ویروسanti-viralو anti-bacterialدر مسیر بازدمی بیمارتوصیه شده است. این فیلتر ها دو نوع هستند، یک نوع،فیلترهایی با کارآیی بالا به نام هپا ( High Efficiency Particulate Air ) که از طرف گایدلاین هم  توصیه شده و نوع دیگری هم به نام HMEوجود دارد (Heat and Moisture  Exchanger) که بیشتر هم در بازارموجود است .دانلود فايل : وبینار گروه هوشبری و اتاق عمل.pdf ( 261KB )


١٠:٣١ - يکشنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٣١٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٣١خروج
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی - دانشکده پرستاری ومامایی
آدرس :تهران ، خیابان ولی عصر ، تقاطع نیایش ،   مقابل بیمارستان قلب شهیدرجایی ،            دانشکده پرستاری ومامایی                           نمابر : 88655363-021                        کدپستی : 1985717443
تلفن : 70-88655366 - 021
پست الکترونیک :sbnmf@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.